W piątek, 29 września o 18.00, w Bielskim Centrum Kultury odbędzie się koncert "Six Seasons". Wystąpi Grzech Piotrowski Quartet z towarzyszeniem Bielskiej Orkiestry Kameralnej.

"Six Seasons" to czternasta płyta w katalogu artysty Grzecha Piotrowskiego. Płyta powstawała przez lata. „Lato” pojawiło się w 2001 roku na płycie Alchemik „Sfera Szeptów” pod tytułem „Kochanek”. Wiele lat później skomponowany został, w Toskanii, utwór „Lucciole in Vinci” (teraz „Przedwiośnie”), wykonany po raz pierwszy z World Orchestra podczas Solidarity of Arts w 2011.

W roku 2014 Andrzej Furman zamówił utwór na uroczyste otwarcie Hotelu Fabryka Wełny w Pabianicach. To było pierwsze prywatne zlecenie kompozytorskie. W starych murach hotelu rozgrywała się przed laty akcja filmu „Ziemia obiecana”. Przeglądając historię fabryki, Piotrowski postanowił ubrać kompozycję w wiosenne barwy i tak powstała „Wiosna”. Później natknął się na wiersz Jana Twardowskiego „Jest w Polsce sześć pór roku”, który przesądził o powstaniu Jesieni, Przedzimia i Zimy (2014/2015).

Muzycznie artysta zagląda do końca XIX wieku i malowniczego, wręcz pastelowego Erika Satie. Fascynację tą epoką można usłyszeć w kompozycjach Piotrowskiego. Natomiast elementy improwizacji podkreślają, że jesteśmy jednak w XXI wieku. Wystarczy przesunąć jedną kreskę o jeden krzyżyk, aby tak wiele zmian nastąpiło w muzyce: XIX - XXI.

Grzech Piotrowski - saksofon
Piotr Matusik - piano
Krzysztof Gradziuk - drums
Sebastian Wypych - dbass

"Six Seasons" - Grzech Piotrowski Quartet, 29 września godz. 18.00, Bielskie Centrum Kultury. Bilety - 100 zł (zniżki: Bielska Karta Rodzina+, Bielska Karta Seniora, Weteran+, Zasłużony dla Zdrowia Narodu).