W piątek, 26 maja o 20.00, w Metrum Jazz Clubie z okazji 7. urodzin lokalu odbędzie się koncert Dorota Miśkiewicz & Kuba Stankiewicz Band feat. Andy Middleton.

Wystąpią: Dorota Miśkiewicz – wocal, Kuba Stankiewicz – piano, Andy Middleton – saksofon, Adam Kowalewski – bass oraz Krzysztof Dziedzic – perkusja.

Koncert będzie ukłonem w stronę jazzowej tradycji, obejmujący swingujące aranże słynnych amerykańskich standardów. W programie, oprócz utworów Duke'a Ellingtona, Billy'ego Strayforma czy George'a Gershwina pojawią się kompozycje amerykańskich twórców polskiego pochodzenia: Victora Younga, Henryka Warsa i Bronisława Kapera.

Dorota Miśkiewicz to jeden z najważniejszych polskich głosów jazzowych, kompozytorka, autorka tekstów. Wydała osiem autorskich płyt – w tym album „Nasza Miłość” nagrany wspólnie z tatą Henrykiem i bratem Michałem. Otrzymał on nominację do nagrody Fryderyk 2022, a sama Dorota znalazła się w gronie nominowanych w kategorii Jazzowy Artysta Roku. 

Kuba Stankiewicz od wielu lat zajmuje niepodważalną pozycję wśród najlepszych polskich pianistów jazzowych. Wyróżnia się indywidualnym podejściem do kompozycji, wrażliwością na barwę dźwięku, wyczuciem dynamiki
i przestrzeni. Na profesjonalnej scenie debiutował w zespołach Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego i Zbigniewa Namysłowskiego (1985-1987), z którym występował m.in. w USA i Meksyku oraz nagrał płyty Open i Song of Innocence.

Andy Middleton to  jeden z czołowych saksofonistów żyjących obecnie w Europie. Pomysłowa i pełna przygód wirtuozeria obejmuje niewiarygodnie szeroki zakres ekspresji – od dzikiej mocy po czułe ciepło, liryczny, ale rytmiczny, mistrzowski i natchniony. Jego kompozycje, harmonijnie nowoczesne i melodyjne, a jednocześnie wyraźnie zakorzenione w tradycji jazzowej, stanowią idealną oprawę.

Adam „Szabas” Kowalewski to kontrabasista i basista jazzowy, kompozytor, wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, doktor sztuk muzycznych w zakresie instrumentalistyki. Członek Rady Programowej Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.

Krzysztof Dziedzic to czołowy polski perkusista. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach. Laureat wielu indywidualnych nagród na festiwalach Jazz Juniors (1993-1997). Współpracował i nagrywał z wieloma znanymi polskimi i zagranicznymi muzykami.

7. urodziny Metrum: Dorota Miśkiewicz & Kuba Stankiewicz Band feat. Andy Middleton, 26 maja godz. 20.00, Metrum Jazz Club. Bilety - 90 zł przedsprzedaż, 110 zł w dniu koncertu (do nabycia w recepcji hotelu Grępielnia, tel. 33 822-10-65; zakup online: [email protected]; bilety VIP 130 zł (miejsce przy stoliku blisko sceny- zakup możliwy tylko poprzez mail: [email protected]).