W ramach cyklu "Siesta w drodze" Marcina Kydryńskiego, 24 marca o 19.00 w Bielskim Centrum Kultury zaśpiewa Fábia Rebordão.

- Zakochała się w fado, słuchając Amalii Rodrigues. Miała lat piętnaście - pisze Marcin Kydryński. - W Lizbonie, gdzie się urodziła, nie sposób jednak nie chłonąć także innych luzofońskich brzmień. Fabia od zawsze wielbiła kabowerdyjską mornę, brazylijską bossę, bluesa. Te wpływy uczyniły jej muzykę szczególnie bogatą i barwną. Nie przypadkiem po raz pierwszy słyszałem ją nie w tawernie Alfamy, a w klubie Casa da Morna u Tito Parisa.

Wydany w 2011 roku album "A Oitava Cor" zapowiada przełom na scenie młodego fado. Ogromny, głęboki głos i otwartość na inne style zbliża ją do Marizy. Diva gości Fabię na scenie podczas kilku swoich koncertów w Europie. Pomaga w karierze. Debiutantka pojawia się też, bagatela, w nowojorskiej Carnegie Hall.

Zaczyna komponować. Jej muzyka jest oryginalna, inna. Oprócz wpływów luzofońskich słychać w niej też fascynację klasyką. Fabię wspiera mąż – znakomity pieśniarz, autor i kompozytor Jorge Fernando. To z nim współtworzy część piosenek na swoją drugą płytę "Eu", która czyni Fábię Rebordão najgorętszym nazwiskiem muzyki portugalskiej w 2016 roku. Niedługo później odwiedza nas na Siesta Festiwalu i wprawia publiczność w ekstazę swym wykonaniem utworu "Pod Papugami" – nieskazitelną polszczyzną.

Najnowszy projekt Fabii to dwupłytowy album "Eu Sou". W części tradycyjnej poświęcony legendzie Amalii, w drugiej zaś połowie nowym brzmieniom w fado.

Dziś, w przerwach między koncertami na scenach całego świata, Fabia śpiewa regularnie w klubie Casa da Linhares, u stóp Alfamy, nad rozległym Tagiem. Ale spytana o sprawy w jej życiu najważniejsze, opowie Państwu zapewne o swojej rocznej córeczce.

Po latach nieobecności na naszych scenach Fábia Rebordão wraca triumfalnie na serię "Wieczorów Fado" w "Sieście w drodze" – u progu wiosny 2023 - kończy Marcin Kydryński.

Założeniem "Siesty w drodze" jest prezentacja na żywo artystów znanych z niedzielnych audycji "Pora Siesty" Marcina Kydryńskiego oraz z bestsellerowych kompilacji "Siesta" (wydano już XV edycji). Prowadzącym oraz dyrektorem artystycznym "Siesty w drodze" jest Marcin Kydryński, radiowiec, autor i kompozytor tekstów, producent płyt i fotograf. Współorganizator Siesta Festival w Gdańsku.

Fábia Rebordão, 24 marca godz. 19.00, Bielskie Centrum Kultury. Bilety - 100 zł (zniżki: Bielska Karta Rodzina+, Bielska Karta Seniora, Weteran+, Zasłużony dla Zdrowia Narodu).