Balet Potskhishvili z Gruzji wystapi we wtorek, 7 lutego o 19.00, w Bielskim Centrum Kultury.

Przedstawienie „Fire of Georgian Dance” to niezwykle fascynująca wycieczka na Kaukazu, do mitycznej Krainy Złotego Runa, to cudowna podróż po historii Gruzji. Wyjątkowi artyści, wielkie mistrzostwo, wspaniała choreografia i wielobarwne stroje przenoszą publiczność do zarania dziejów narodu gruzińskiego. Rytmy, muzyka i akrobatyka pochodzą z gruzińskiego folkloru, ale tworzą niezwykłą harmonię ze współczesnymi formami. 

Gruziński taniec ludowy pochodzi z II tysiąclecia p.n.e., czego dowodzą wykopaliska archeologiczne w Trialeti, gdzie znaleziono srebrną miskę, na której widnieje taniec myśliwych, oraz tańce związane z pogańskimi obrzędami płodności.

Królewski Balet Narodowy Gruzji pojawił się w Królestwie Gruzji w III wieku naszej ery, kiedy pierwszy król Gruzji Mirian i królowa Nana przyjęli chrześcijaństwo. Narodowy zespół królewski wystawiał na dworze przedstawienia teatralne zawierające elementy muzyki, choreografii, teatru, śpiewu i sztuki cyrkowej. To był autentyczny gruziński folklor, którego elementy przetrwały do dnia dzisiejszego. Obecnie Balet Potskhishvili swój repertuar opiera na bardziej nowoczesnej choreografii, ale w mistrzowski sposób łączy je z historią.

Baletem Potskhishvili kieruje wielki wizjoner Gela Potskhishvili, rycerz gruzińskiego Orderu Honoru, akademik National Academy of Georgia.

Balet Potskhishvili, 7 lutego godz. 19.00, Bielskie Centrum Kultury. Bilety - 130 zł.