Tancerze wykonujący akrobacje na scenie, dzieci w strojach ludowych, górale grający na skrzypcach czy dziewczynka z widowni oparta brodą o scenę, zapatrzona w występujących – tego typu kadry fotograficzne oglądać można w Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury.

Wystawa jest pokłosiem „Konkursu fotograficznego 59. Tygodnia Kultury Beskidzkiej”, który odbył się minionego lata. - Wychodząc z propozycją konkursu fotograficznego, zaprosiliśmy publiczność Tygodnia Kultury Beskidzkiej do współtworzenia galerii festiwalu i w ten sposób daliśmy widzom możliwość zaprezentowania ich osobistego postrzegania tego wydarzenia. Zależało nam na tym, by wykonywane podczas góralskiego święta fotografie trafiały do jak największej liczby osób i znalazły dla siebie wspólne miejsce – podkreśla Szymon Karpiński z Regionalnego Ośrodka Kultury - organizatora konkursu.

Na wystawie prezentowane są prace finalistów oraz inne, najciekawsze fotografie nadesłane na konkurs. - Dobre ujęcie, uchwycenie chwili, jakość zdjęcia – to wszystko miało znaczenie w ocenie prac – komentuje Joanna Gruszka, jedna z jurorek. - Nominowane przeze mnie, zwycięskie fotografie łączy pojawienie się postaci w strojach ludowych w nieoczywistych przestrzeniach i sytuacjach, co dało pole do szerszej interpretacji, poszukującej wymiaru symbolicznego.

W jury oprócz Joanny Gruszki, która jest założycielką Fundacji Społeczno-Kulturalnej Anthropos, zasiedli także fotografka Inez Baturo - organizatorka FooArtFestivalu, oraz Waldemar Kompała - fotograf Telewizji Polskiej, przez wiele lat zaangażowany w realizację dokumentacji zdjęciowej Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Wystawa trwa do 2 grudnia. Można ją oglądać od poniedziałku do piątku od 10.00 do 17.00.