Teatr Lalek Banialuka zaprasza młodzież od 15. roku życia na warsztaty pisania sztuk "Ręki dzieło". Będą się one odbywały pod okiem uznanego dramatopisarza i reportażysty Artura Pałygi.

Warsztaty będą się składały z cyklu czterech praktycznych spotkań weekendowych (każde będzie trwało trzy godziny). Prowadzone będą na Scenie na Piętrze w Teatrze Lalek Banialuka oraz w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej w  piątki i soboty (16, 17, 23 i 24 września) od godziny 17.00 do 20.00.

Celem warsztatów jest nie tylko nabycie umiejętności pisania tekstów jako formy literackiej, lecz także rozwinięcie techniki słuchania, widzenia i żywego relacjonowania rzeczywistości. Warsztaty będą uczyć technik przekazywania rzeczywistości w postaci teatralnego dialogu scenicznego. Uczestnicy będą przyglądać się technice budowania scen, potem sekwencji, by ostatecznie stworzyć konstrukcję dla treści. Każdy z uczestników będzie miał szansę na wypracowanie indywidualnego języka wizualnego.

Warsztaty odbywać się będą w niewielkiej grupie (10-osobowej) i będą się opierać na ćwiczeniu praktycznych umiejętności warsztatowych pisarza i pisarki. Warsztaty skierowane są do młodzieży uczącej się od 15. roku życia, początkującej, jak i tej, która posiadają już doświadczenie pisarskie. Przygotowywany przez uczestnika tekst zostanie opublikowany (za jego zgodą) na stronie Teatru Lalek Banialuka.

Artur Pałyga to dramaturg w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Były dziennikarz, autor licznych reportaży, publikowanych m.in. w „Rzeczypospolitej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, „Odrze” i w wielu gazetach lokalnych. W 2008 r. w Bielsku-Białej założył Teatr Tekstu im. Teodora Sixta. Jego sztuki tłumaczono na niemiecki, angielski, francuski, rumuński, czeski, ukraiński, rosyjski, węgierski, kataloński, bułgarski, turecki.

Warsztaty pisania sztuk "Ręki dzieło", 16, 17, 23 i 24 września godz. 17.00-20.00, Teatr Lalek Banialuka, Gmina Wyznaniowa Żydowska. Koszt udziału w zajęciach - 1 zł (obowiązują zapisy w Biurze Obsługi Widza Teatru Lalek Banialuka ([email protected], tel.: +48 33 815 09 15).