Pokazy zabezpieczania linii papilarnych, symulator dachowania, wojskowy tor przeszkód, ścianka wspinaczkowa – to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na najmłodszych z okazji Dnia Dziecka w sobotę, 28 maja, w bielskim parku Słowackiego.

Impreza plenerowa „Rodzinny Dzień Dziecka – bezpieczne dziecko”, organizowana przez Miejski Dom Kultury w Bielsku-Białej, odbędzie się w godzinach 11.00-15.00. W tym roku motywami przewodnimi wielkiego pikniku pod patronatem prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego będą urozmaicone działania artystyczne oraz poznawanie w formule przyjaznej zabawy zagadnień związanych z bezpieczeństwem na drodze. - W tym wyjątkowym czasie chcemy zaprosić również do wspólnego świętowania dzieci, które przybyły do naszego miasta z ogarniętej wojną Ukrainy – mówi Zbigniew Hendzel, dyrektor Miejskiego Domu Kultury.

Na głównej scenie przy Bielskim Centrum Kultury zaprezentują się zespoły taneczne i wokalne działające we wszystkich placówkach Miejskiego Domu Kultury. W parku – tuż obok sceny, ale także nieco dalej – zostaną ustawione oryginalnie zaaranżowane stoiska z materiałami potrzebnymi do podjęcia intrygujących działań pod okiem doświadczonych instruktorów. Wszystkie dzieci będą mogły skorzystać z bezpłatnych warsztatów z różnych dziedzin twórczych oraz zostaną zaproszone przez animatorów do wykorzystania zdobytych umiejętności podczas gier i zabaw.

Równolegle wprowadzony zostanie drugi bardzo ważny element imprezy, realizowany wspólnie z Fundacją Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, obejmujący aspekty edukacyjne, w przystępnej formule przybliżające specyfikę odpowiedniego zachowania na drodze, a także zasady bezpieczeństwa w górach i udzielania pierwszej pomocy – mówi dyrektor Zbigniew Hendzel. Pod skrzydłami Fundacji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego funkcjonować będzie Miasteczko Ruchu Drogowego. „Metę” będzie miał tutaj korowód drużyn szkolnych, który wcześniej wyruszy spod ratusza, inaugurując Dni Bezpieczeństwa. Rozstrzygnięte zostaną konkursy - w tym międzyszkolny z wiedzy o ruchu drogowym - z atrakcyjnymi nagrodami dla zwycięzców (m.in. telewizory, słuchawki bezprzewodowe, plecaki i torby turystyczne). Jak zapewnia Alina Porębska-Puszyńska, prezes zarządu FBRD, zorganizowane zostaną również konkursy sprawnościowe. Dostępny będzie m.in. symulator dachowania, symulator jazdy samochodem i motocyklem. Będzie można spróbować sił na ściance wspinaczkowej. Przewidziano także pokazy zabezpieczania linii papilarnych i wystawę specjalistycznego sprzętu – przygotowane we współpracy z policją, strażą pożarną, strażą miejską i GOPR-em.

W organizację imprezy włączyli się ponadto przedstawiciele 18. Batalionu Powietrznodesantowego. Powstanie wojskowy tor przeszkód „Komandos”, zobaczyć będzie można wyposażenie polskiej armii. Klub 18 bpd „Dom Żołnierza” zapewni kącik artystyczny z krzyżówkami, łamigłówkami i grami. Staną zjeżdżalnia i królewski zamek do skakania.

Dodatkową atrakcją będzie możliwość osobistego spotkania z przedstawicielami Bractwa Śródziemia, które rozłoży swoje obozowisko na terenie pikniku. Na pewno pojawi się w nim szef bielskich miłośników Tolkiena Gandalf i jego wierny towarzysz Gimli. Ciekawe rzeczy będą działy się również na drugiej scenie – pod namiotem, na terenie przynależnym w zimie do lodowiska. Przewidziano również słodki poczęstunek.