Potęga gór, majestat przyrody, piękno wodospadów. Krajobrazy polskich i słowackich Tatr, włoskich Dolomitów, francuskich Alp, norweskiego archipelagu Lofoty. Wszystko to obecne jest na czarno-białych fotografiach Krzysztofa Strzody, prezentowanych do 31 maja w Galerii Fotografii B&B.

Wystawa nosi tytuł „Szlakiem świateł i cieni”. - Autor zadedykował ją żonie, która w 2013 roku zginęła idąc na Rysy, gdy razem byli w górach – mówi Inez Baturo, kurator Galerii. - Krzysztof Strzoda wykonuje fotografie barwne, a następnie przetwarza je na czarno-białe. Obrabia je cyfrowo, by uzyskać jeszcze większe kontrasty i by światło było jeszcze bardziej intensywne, widoczne. Nie szuka obrazu „pocztówkowego”, lecz własnych emocji, które chce przekazać odbiorcy. Mamy tu zatem sporo interpretacji obrazu.

- Góry przyciągają jak magnes, dają oderwania od codzienności, wytchnienia, wolności – opisuje Krzysztof Strzoda. - Odnajdujemy się w nich w innej perspektywie. Umożliwiają niemal nieograniczony kontakt z naturą. Góry inspirują. Prezentowane na wystawie fotografie są efektem poszukiwań. Poszukiwań kadrów, ale też istoty mojej obecności w nich i uczuć w nich przeżywanych. W górach bywam i fotografuję od ponad 30 lat. Prezentowane fotografie przedstawiają moje zainteresowania fotograficzne z okresu lat 2009-2014, kiedy to postanowiłem ukierunkować moje górskie wyjazdy przede wszystkim na fotografię. Są wynikiem przemyśleń nad obrazem i jego wizualizacją oraz wyborem fotografii czarno-białej jako nośnika mojego przekazu. Na wystawę składają się krótkie cykle górskie oraz prace pojedyncze, obracające się wokół szeroko pojętej tematyki górskiej. Na końcu tej fotograficznej górskiej drogi znajduje się wrażliwy odbiorca, u którego mam nadzieję moje obrazy potrafią wywołać wspomnienia, skojarzenia, impresje czy wręcz własną interpretację.

Krzysztof Strzoda to artysta fotograf, twórca audiowizualny, członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Tworzy subiektywne obrazy inspirowane naturą, przestrzenią miejską i architektoniczną. Jest laureatem wielu konkursów w Polsce i na świecie.