Do 14 stycznia w Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej trwa wystawa "Postać Świętego Józefa w rzeźbie".

Jest to pokłosie zorganizowanego przez ROK konkursu plastycznego dla twórców ludowych z całego kraju. Wzięło w nim udział 23 artystów, którzy nadesłali łącznie 37 prac. - Jest to konkurs, który zorganizowaliśmy w Roku Świętego Józefa - mówi koordynator konkursu i kurator wystawy Zbigniew Micherdziński. - Papież Franciszek ogłosił bowiem rok 2021 Rokiem Świętego Józefa, jako świętego cichego, spokojnego, trochę zapomnianego, który nie afiszuje się, nie jest tak eksponowany jak inni święci. Zdecydowaliśmy się tylko na rzeźbę, bo stwierdziliśmy, że w rzeźbie najlepiej będzie Świętego Józefa wyrazić. I rzeczywiście, poziom rzeźby jest wysoki, co nas bardzo ucieszyło. Pojawiły się nowe nazwiska - myślę tu o panu Ryszardzie Opolskim z Kątów Opolskich. To dobry znak, że konkurs rozprzestrzenia się po Polsce, że jest coraz więcej zainteresowanych - choć w tym okresie covidowym frekwencja nie jest tak znakomita jak kiedyś. Ale myślę, że wystawa jest interesująca, jest na co popatrzeć. Mamy rzeźby w drewnie i kamieniu autorstwa najciekawszych rzeźbiarzy z Polski południowej.

Laureatem pierwszego miejsca został Bolesław Ściga z Andrychowa za monumentalną rzeźbę w drewnie przedstawiającą Świętego Józefa z małym Jezusem. Drugie miejsce otrzymał Ryszard Opolski z Kątów Opolskich, a trzecie - Zdzisław Słonina ze Świątnik Górnych. - Szczególną uwagę jury zwróciła praca Bolesława Ścigi, która wyróżniała się podejściem do tematu oraz dynamiką przedstawienia postaci Świętego Józefa. Rzeźby Ryszarda Opolskiego i Zdzisława Słoniny wzbudziły wyjątkowe zainteresowanie komisji barwnością, energią i siłą wyrazu - komentuje przewodniczący jury prof. Michał Kliś.

Wyróżnienia otrzymali: Jakub Derwich z Żywca, Józef Kubica z Żywca, Bogumiła Leśniak z Suchej Beskidzkiej, Leszek Cieślik z Żywca oraz Ryszard Stroński z Rybnika. - Nagrodzone prace wykonane w kamieniu, których autorami są Jakub Derwich i Józef Kubica, zostały docenione ze względu na zastosowaną technikę - charakterystyczne cięcia oraz wykorzystanie struktury materiału. Bogumiła Leśniak zaprezentowała ciekawą, przestrzenną rzeźbę, ukazującą, oprócz postaci świętego, również jego warsztat i narzędzia stolarskie. Jury zdecydowało się także docenić prace Leszka Cieślika i Ryszarda Strońskiego za interesujące podejście do tematu - podkreśla prof. Michał Kliś. - Szlachetnym gestem wykazał się Józef Szypuła, który zgłosił swe prace, ale poza konkursem, ustępując tym samym miejsca młodszym twórcom.

Wystawa czynna jest od poniedziałku do piątku od 10.00 do 16.00. Wstęp jest bezpłatny.

Fot. Magdalena Nycz