Od 8 do 24 października potrwa w Bielsku-Białej 9. FotoArtFestival im. Andrzeja Baturo – wydarzenie, które co dwa lata przyciąga pod Beskidy wiele tysięcy miłośników i znawców fotografii z całej Polski i zagranicy.

Przez ponad dwa tygodnie w największych salach wystawowych w centrum miasta będzie można oglądać 20 wystaw głównych, 8 towarzyszących i 3 grupowe. Znajdzie się na nich w sumie ponad 6000 fotografii ponad 200 wybitnych artystów z Europy, Ameryki i Azji. Festiwalowi nie przyświeca żaden temat wiodący, więc będzie można obejrzeć dokument, pejzaż, portret, reportaż i eksperyment.

Wystawy zagoszczą w wielu miejscach miasta. I tak w Książnicy Beskidzkiej prezentowane będą fotografie uliczne Artema Tulchynskyi'ego oraz panoramiczny fotoreportaż węgierskiego fotografa Imre Benko, w Regionalnym Ośrodku Kultury – dynamiczny dokument z życia pasterzy słowackiego artysty Pavola Breiera, w Galerii Bielskiej BWA – wystawa „Jezus Chrystus Iberyjski” Hiszpana Koldo Chamorro, przejmujące kolaże tureckiego artysty Uğura Gallenkuşa, kadry z Dubaju belgijskiego fotografika Nicka Hannesa, ekspozycja „Pamiętnik z miasta” Szweda Andersa Petersena oraz „Efekty uboczne” Włocha Livio Senigalliesiego. Fotografowie Christian Coigny (Szwajcaria), Tuck Fauntleroy (USA), Jan Grarup (Dania), Walter Schels (Niemcy) i Wolf Suschitzky (Anglia/Austria) zawładną Willą Sixta. W Galerii Sfera I będzie można obejrzeć reporterski zapis codzienności „Tacy byliśmy” Polaka Arkadiusza Goli, fotografie Gregga Segala (USA) dotykające problemu odpadów i marnotrawstwa oraz satyryczny cykl „Życie jest dobre” Davida Tesinsky'ego (Czechy). Z kolei w Galerii PPP znajdzie się seria obrazów łączących fotografię dokumentalną z inscenizacją. Ich autorem jest Tomoya Imamura. W Galerii Fotografii B&B prezentowana będzie wystawa „Doński step” Rosjanina Mishy Maslenniova, a w Bielskim Centrum Kultury „Codzienne życie” indyjskiej artystki Avani Rai oraz „Mój Wietnam” Phama Huya Trunga. W Starej Fabryce zagości wystawa zbiorowa „Polish Women Photographers” polskich artystek. W Kubiszówce, Sferze oraz Punkcie 11 (ul. 11 Listopada 24) prezentowana będzie grupowa wystawa FotoOpen, natomiast na placu Chrobrego – kolejna ekspozycja zbiorowa - „No Borders Award”.

Podczas pierwszego festiwalowego weekendu – 9-10 października – odbędzie się Maraton Autorski, podczas którego będzie możliwość osobistego spotkania z gwiazdami fotografii światowej. Nie zabraknie wówczas pokazów filmowych, wykładów, ciekawych prezentacji, warsztatów czy stoisk branżowych. Maraton odbędzie się w auli Towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja Reja – w sobotę potrwa od 9.00 do 21.00, a w niedzielę od 9.00 do 20.30.

Pierwsza edycja FotoArtFestivalu odbyła się w 2005 roku. Indywidualny charakter nadali temu wydarzeniu cenieni artyści fotograficy – Inez i Andrzej Baturowie – kuratorzy prowadzący w Bielsku-Białej Galerię Fotografii B&B i założyciele Fundacji Centrum Fotografii. Andrzej Baturo zmarł w 2017 roku. Od siódmej edycji w tymże roku FotoArtFestival nosi jego imię.

Organizatorami wydarzenia są Fundacja Centrum Fotografii oraz gmina Bielsko-Biała. Dyrektorem festiwalu jest Inez Baturo. Szczegółowy program dostępny jest TUTAJ

Zdjęcie u góry: © Christian Coigny

Fot. © Misha Maslennikov

Fot. © David Tesinsky

Fot. © Avani Rai