Teatr Lalek Banialuka zaprasza na spektakl "Czasowątki" - impresję na temat miejsc i zdarzeń, które doprowadziły do połączenia Bielska i Białej.

Maszyna tkacka cierpliwie i rytmicznie pracuje, tkając kolejne partie barwnych materiałów. Pewnego dnia pracownicy warsztatu znudzeni jednostajnym zajęciem doprowadzają do awarii. Uszkodzona maszyna zaczyna tkać własne wzory, porywając aktorów i widzów na wyprawę poprzez czas i przestrzeń. Co takiego chce nam pokazać? Jakie historie są zapisane w jej pamięci? Tego nikt do końca nie wie. Jedno jest pewne – "Czasowątki" to widowisko pełne barw, dźwięków i zdarzeń. Niebanalna, kształtująca wyobraźnię scenografia, muzyka, tworzona przez naśladowanie głosem dźwięków i rytmów (beatbox), a przede wszystkim dynamiczna choreografia pozwalają widzom cieszyć się odkrywaniem kolejnych historii.

Widowisko odnosi się do przeszłości (początków obu miast, ich rozwoju), współczesności i przyszłości. Elementem łączącym kolejne etiudy w sceniczną opowieść jest warsztat tkacki i pracujący w nim ludzie. Miejsce to, tak charakterystyczne dla historii Bielska-Białej, w symboliczny sposób oddaje różnorodność, wspólnotę, problemy i radości, jakie towarzyszą społeczności. Istotnym elementem widowiska jest dźwięk odwołujący się zarówno do pracy maszyn, jak i odgłosów natury.

Twórcy spektaklu
Scenariusz i reżyseria: Jacek Popławski
Scenografia: Martyna Dworakowska
Muzyka: Hubert Pyrgies
Choreografia: Marta Bury
Reżyseria światła: Maciej Iwańczyk
Konsultacje historyczne: Jacek Kachel

Obsada
Małgorzata Bulska
Dominika Kaczmarek
Katarzyna Pohl
Dagmara Włoszek-Rabska
Konrad Ignatowski
Ziemowit Ptaszkowski
Radosław Sadowski