Na dziedzińcu bielskiego Zamku Książąt Sułkowskich do 19 września można oglądać wystawę „Przygarnij psa” bielszczanki Aleksandry Oruby.

Na wystawie prezentowane są akwarelowe portrety psów, które powstały jako ilustracje do tzw. „Psiego kalendarza”. Pomysł na kalendarz charytatywny o tematyce bezdomnych psów pojawił się w 2010 roku, z inicjatywy Aleksandry Oruby i Marty Lelek. Z założenia publikacja miała zawierać 12 historii psów adoptowanych w danym roku z Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Bielsku-Białej. Każda karta kalendarza miała zwierać ilustrację: akwarelowy portret wybranego psa, autorstwa Aleksandry Oruby, oraz tekst bazujący na wywiadzie z nowymi właścicielami, zredagowany przez Martę Lelek. Wkrótce do zespołu dołączyła Daria Majchrzak, która opracowała projekt graficzny kalendarza. Realizacja pomysłu, czyli druk, promocja i kolportaż  publikacji, była możliwa dzięki hojnym sponsorom, firmom, fundacjom i życzliwym ludziom, rozumiejącym ideę i cel przedsięwzięcia.

Od tamtego czasu co roku ukazuje się "Psi kalendarz", zawierający autentyczne historie bezdomnych psów, okoliczności ich adopcji i życie w nowym domu, spotkanie z człowiekiem, problemy, wzruszenia, przyjaźń, miłość... Historie te otwierają serca, ale przede wszystkim promują idee adopcji i wspólnego przeżywania życia ze zwierzętami, dają poczucie sensu pomagania innym i bycia wrażliwym na otaczający nas świat.

Cały dochód ze sprzedaży kalendarza przeznaczony jest, za pośrednictwem fundacji Drahma, na pomoc i ochronę zwierząt, m.in. na pomoc medyczną i behawiorystyczną, sterylizację, karmę i wyposażenie dla psów do domów zastępczych, a także na dożywotnie utrzymanie starszych czy agresywnych osobników.
Aleksandra Oruba  jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Specjalizuje się w ilustracji książkowej oraz malarstwie akwarelowym o tematyce animalistycznej. Mieszka i pracuje w Bielsku-Białej.

Kuratorem wystawy jest Iwona Koźbiał-Grzegorzek.

Fot. Magdalena Nycz