Do 31 lipca w bielskiej Galerii Fotografii B&B trwa wystawa pokonkursowa XII Ogólnopolskiego Biennale Fotografii „Kochać człowieka”. Uczestniczący w nim fotograficy siłą rzeczy skupili się na utrudnionych relacjach międzyludzkich w czasie pandemii.

Na wielu fotografiach widać obrazki z życia rodzinnego, starszych ludzi o smutnych oczach, ojca opiekującego się córką czy dzieci mające „basen” w misce z wodą na ogrodzie. Są splecione dłonie idącej pustą ścieżką pary spacerowiczów, „Covidowy Mikołaj” niosący radość osobom upośledzonym czy chłopiec wyglądający na ulicę zza krat bramy ogrodowej.

- Na zdjęciach widzimy przytłaczającą samotność i towarzyszącą jej ciszę - komentuje Andrzej Zygmuntowicz, przewodniczący komisji konkursowej biennale. - Widzimy szukanie drugiej osoby, która pozwoli odczuć, że nie sami jesteśmy na świecie. Jest i życie rodzinne z bardzo współczesnym modelem ojca zajmującego się dzieckiem czy zwracającymi się znowu ku sobie osobami starszymi. Jest dostrzeżenie niepełnosprawnych, którzy mają znacznie więcej barier do pokonywania niż tylko pandemię. I są też te chwile wolności darowane przez władze, gdy rozluźniano obostrzenia i można było wydostać się poza własne cztery ściany i wyjechać na wakacje, odwiedzić muzeum czy spotkać się z dawno niewidzianą babcią czy koleżanką.

Laureatką pierwszej nagrody została Anna Jakubowska z Gdańska – za zdjęcie “Pracownia artystyczna WL4”. - Jest ono uniwersalnym obrazem podsumowującym ten ostatni trudny czas. Panuje na nim nieład, podobnie jak stało się z życiem wielu współczesnych. Stary porządek i poczucie bezpieczeństwa zostały mocno naruszone. Autorka zdjęcia stawia pytanie – czy powrócimy do tego co było, wymazując z pamięci niechcianą pandemię, czy też pozostawi ona mocny odcisk na naszym dalszym życiu? - komentuje Andrzej Zygmuntowicz.

XII Ogólnopolskie Biennale Fotografii „Kochać człowieka” zorganizowane zostało przez Oświęcimskie Centrum Kultury pod patronatem Związku Polskich Artystów Fotografików i prezydenta miasta Oświęcim. Wystawa w Galerii Fotografii B&B trwa do 31 lipca.