Sprzeciw wobec przemysłowej hodowli krów, nadmiernej konsumpcji mięsa oraz okaleczania ryb. To główne idee, które przyświecają wystawie „Ryby i krowy. Podejmij przyjaźń z naturą” Andrzeja Paruzela i Ryszarda Waśki.

Wystawa trwa do 28 sierpnia w dolnej sali Galerii Bielskiej BWA. Andrzej Paruzel, który jest również kuratorem wystawy, prezentuje na niej między innymi zaprojektowane przez siebie „przynęty” pozbawione haków, tablice edukacyjne dotyczące ochrony ryb oraz film dokumentujący zarybianie pstrągiem potokowym rzeki Regi na Pomorzu, wraz z podopiecznymi domu dziecka. Są również na wystawie swego rodzaju miniaturowe regały, na których zobaczyć można przeróżne przedmioty. Są one związane z ludźmi i sytuacjami z życia Andrzeja Paruzela i składają się na rodzaj intymnego dziennika z półwiecznych podróży autora po sztuce i kulturze.

Z kolei Ryszard Waśko prezentuje oleje na płótnie z cyklu „Rzeźnia” czy fotografię przedstawiającą krowy pasące się nad strumieniem. Widzowie mogą również obejrzeć film Marii Waśko o manifestacji artystycznej „Konstrukcja w Procesie”, zrealizowanej w Izraelu w 1995 roku. Jej twórcą – podobnie jak siedmiu innych tego typu inicjatyw – był właśnie Ryszard Waśko.

- W latach 70. razem uczestniczyliśmy w ruchu neoawangardy. Koncepcje społeczne sztuki były dla nas bardzo bliskie i ważne, ale one były adresowane głównie do obszaru sztuki – komentuje Andrzej Paruzel. - Obecnie uważamy, że takie działania należy podjąć w odniesieniu do przyrody. Trzeba po prostu w każdej formie przeciwstawiać się degradacji natury. Ta wystawa jest ogromnym krzykiem w tej sytuacji. Ja zajmowałem się przez długi czas w życiu projektowaniem dla wędkarstwa, ale czas się zmienił i uważam, że należy przestać kaleczyć ryby, a wędkarz powinien zostać strażnikiem przyrody.

Andrzej Paruzel to  twórca instalacji wideo, filmów, fotografii eksperymentalnej oraz obiektów, performer i kurator. Mieszka i pracuje w Warszawie. W latach 70. uczestniczył w ruchu polskiej neoawangardy filmowej. Członek Warsztatu Formy Filmowej oraz współzałożyciel Zespołu T. Animator „Realizacji Koluszki”. Założyciel Biura Przewodników po/Sztuce i Kulturze.

Z kolei Ryszard Waśko to artysta multimedialny, pracujący w wielu dziedzinach sztuki, takich jak fotografia, film, sztuka wideo, instalacja, malarstwo i rysunek. To jeden z najważniejszych współczesnych konceptualistów. Jest także kuratorem oraz organizatorem wystaw i różnorodnych wydarzeń artystycznych. Mieszka i pracuje w Berlinie.

Na zdjęciu głównym - fragment obrazu Ryszarda Waśki z cyklu "Rzeźnia". Na zdjęciu poniżej - Andrzej Paruzel na tle swoich prac. Fot. Magdalena Nycz