Tytułowy bohater najnowszej premiery Banialuki - Augustus - to typ niedojrzały i egocentryczny. Krzywdzi ludzi, gardząc nimi i pragnąc ich jednocześnie. Pogoń w poszukiwaniu spełnienia doprowadza go do sytuacji granicznej (o spektaklu piszemy szczegółowo w artykule Ty jesteś najważniejszy. Spektakl dla dorosłych RECENZJA).

Na deskach Teatru Lalek Banialuka zagościł "Augustus" - pierwsza premiera po półrocznej przerwie spowodowanej pandemią. Spektakl powstał na podstawie opowiadania pod tym samym tytułem autorstwa Hermanna Hessego, powieściopisarza, poety i eseisty.

Przedstawienie jest wielopoziomową opowieścią o człowieku płynącym przez życie na fali wszechobecnego uwielbienia. Augustus nic nie daje, lecz bierze bez wahania, bez skrupułów, nie licząc się z uczuciami innych, zaspokaja tylko swoje potrzeby. Pogoń w poszukiwaniu spełnienia doprowadza go do sytuacji granicznej. Reżyser rozpoczyna opowieść w momencie, gdy Augustus poszukuje wyjścia z czarnej pustki samotności. 

W przedstawieniu ogromną rolę odgrywa plastyka, a wszystko dopełnione jest subtelną, emocjonalną muzyką przeprowadzającą widza poprzez kolejne etapy widowiska.