Przez cały luty będzie można oglądać wystawę „Koty” Urzszuli Klimczak w Galerii Bielskiej BWA. A 17. lutego, w Światowy Dzień Kota, Klubokawiarnia Aquarium zaprasza wszystkich miłośników kotów. Święto będzie okazją do porozmawiania o tym, dlaczego koty odgrywają ważną rolę w życiu człowieka oraz jak nieść im pomoc.

W spotkaniu, które rozpocznie się o godz. 17:00 wezmą udział autorka prac oraz przedstawicielki lokalnych organizacji prozwierzęcych.

Malowanie kotów to pasja, której Urszula Klimczak oddaje się od wielu lat, łącząc miłość do tych zwierząt z potrzebą artystycznej kreacji. Jako dziecko mieszkała w sąsiedztwie Nikifora Krynickiego, genialnego łemkowskiego artysty samouka. Niewykluczone, że obcowanie z nim i jego niewielkimi obrazkami, obserwowanie procesu malowania, wpłynęło na charakter jej twórczości. Zawsze było to malowanie hobbystyczne, wykonywane poza pracą zawodową (w służbie zdrowia), ale pełne radości, dające ujście potrzebie tworzenia wizerunków. Na niewielkich formatach, możliwych do skończenia w trakcie jednej sesji. Wśród wizerunków, malowanych temperą lub olejem, poza ukochanymi kotami, pojawiają się portrety ludzi lub drzew, albo martwe natury.
Seria „owocowych” kotów, pomysł realizowany od 2012 roku, łączy z pewną dozą humoru portret kota z martwą naturą. Inspirowane twórczością manierystycznego malarza Arcimboldiego, koty Urszuli Klimczak są niemal katalogiem różnorodnych owoców, malowanych płasko, dekoracyjnie. W ostatnich pracach („Kot w papajach”, 2017) jej styl się zmienia, pojawia się światłocień i subtelna kolorystyka, bliższa malarstwu holenderskiemu.

Urszula Klimczak urodziła się 18 kwietnia 1954 roku w Krynicy. Od 2007 roku bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka w Bielsku-Białej, w którym kilkakrotnie otrzymała nagrody i wyróżnienia. W 2016 i 2018 roku uczestniczyła w IX Art Naif Festiwal w Galerii Szyb Wilson w Katowicach. W 2018 prezentowała swoją pracę na 4. Bielskim Festiwalu Sztuk Wizualnych. Autorka wystaw indywidualnych, m.in. „Malunki wymyślane nocą” – Biblioteka Publiczna w Bielsku-Białej (2010), „Pomysły ze starej walizki” – Dom Kultury w Lipniku (2012). Mieszka w Bielsku-Białej.