Od 15 stycznia w Galerii Bielskiej BWA nowe spojrzenie na kolekcję Centrum Rzeźby Polskiej – dzieła klasyków XX wieku oraz prace młodszych twórców związanych z CRP.

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku mieści się w XIX-wiecznym zespole pałacowo-parkowym, należącym niegdyś do słynnego malarza Józefa Brandta. W przestrzeni tej króluje rzeźba współczesna, zarówno w postaci realizacji plenerowych, stałych i efemerycznych, jak i prezentowana na wystawach czasowych w kilku galeriach: w Muzeum Sztuki Współczesnej z Galerią Główną i Galerią Kameralną, w Oranżerii, Kaplicy i Wozowni. Powołane w 1981 roku jako narodowa instytucja kultury, zgromadziło do tej pory kolekcję blisko 2000 dzieł sztuki.

Na wystawę w Galerii Bielskiej BWA, kuratorka wystawy Eulalia Domanowska, krytyczka sztuki, dyrektor CRP, wybrała kilkadziesiąt rzeźb, obiektów, instalacji i filmów wideo, będących dziełami artystów różnych generacji, zarówno klasyków XX wieku, jak i młodszych twórców współpracujących z CRP.

Uczestnicy: Magdalena Abakanowicz, Sylwester Ambroziak, Michalina Bigaj, Włodzimierz Borowski, Tatiana Czekalska i Leszek Golec, Wojciech Fangor, Władysław Hasior, Thorsten Goldberg, Jacek Jagielski, Jerzy Jarnuszkiewicz, Marek Kijewski i Małgorzata Malinowska „Kocur”, Jarosław Kozakiewicz, Piotr Kurka, Natalia Lach-Lachowicz, Daria Malicka, Jarosław Perszko, Maria Pinińska-Bereś, Marta Pszonak, Martyna Szwinta, Sofie Żezmer. 

Kuratorka: Eulalia Domanowska
Współpraca: Henryk Gac
Redakcja katalogu: Halina Gajewska, projekt: Michał Piekarski, promocja: Dorota Monkiewicz i Paweł Czyż 
Realizacja wystawy: Mateusz Suligowski
Wernisaż wystawy: wtorek, 15 stycznia 2019 roku, godz. 18.00.
Oprowadzanie kuratorskie: wtorek, 15 stycznia 2019 roku, godz. 17.00.


Wystawa trwa do 17 lutego 2019 roku.