Klubokawiarnia Aquarium i Galeria Bielska BWA zapraszają na wystawę „Retrogradacja Staturna” oraz wernisaż i spotkanie autorskie w 26 września (środa).

W najbliższą środę o 18:00 odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Katarzyny Ewy Legendź. Jak mówi autorka:

„Saturn był w retrogradacji od 6 kwietnia do 25 sierpnia, wpływając na zagadnienia tradycyjnie w astrologii kojarzone z Saturnem: zasady, struktury, podstawy i tradycje. Retrogradacja Saturna jest okresem, w którym można ponownie ocenić, skonsolidować i odbudować przedsięwzięcia związane z tymi obszarami życia. (...)
Czas pracy nad projektem przypada na kilkanaście tygodni, gdy Saturn był w retrogradacji a ja mieszkałam w przyczepie kampingowej pośrodku islandzkiego fiordu. Mocno odczuwałam ruchy planet. Fotografie zostały zainspirowane esejem Susan Sontag o Walterze Benjaminie, pochodzącym ze zbioru „Pod znakiem Saturna", a głównie tym, jak opis jego melancholijnego usposobienia rezonował z moim".

Katarzyna Ewa Legendź – urodzona w 1988 roku w Bielsku-Białej. Doktorantka na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, absolwentka Fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, wykładowczyni w Akademii Fotografii w Krakowie. Ma na swoim koncie udział w krajowych wystawach zbiorowych, jej prace publikowane były w polskiej i zagranicznej prasie. Zdobywczyni Nagrody Dyrektora w konkursie „Wystaw się w CSW!" w CSW Znaki Czasu w Toruniu w 2018 roku. Na co dzień zajmuje się projektowaniem wydawniczym, stanowi rdzeń koncepcyjno-projektowy wydawnictwa fundacji Paper Beats Rock, od 2016 roku pełni funkcję wiceprezeski zarządu. W PBR zajmuje się także pracą edukacyjną. Projektowane przez nią publikacje znajdują się w międzynarodowych kolekcjach, nominowane były do Fotograficznej Publikacji Roku, pokazywane na Athens Photo Festival czy Istanbul Photobook Festival. Zainteresowana społecznymi spektaklami, związkami odpadów, marginesów i pojęcia przestrzeni negatywnej z renesansem minimalizmu a także z doświadczaniem kobiecości.