Od 6 września w Galerii Bielskiej BWA w ramach Festiwalu sztuki czeskiej będzie można podziwiać prace ze zbiorów Regionalnej Galerii Sztuki w Zlinie. 

Galeria Sztuki w Zlinie, jak niemal każda publiczna czeska galeria utrzymywana przez władze samorządowe, promuje sztukę poprzez organizowanie wystaw i wydarzeń artystycznych, edukację, wydawnictwa. W przeciwieństwie do Polski, gdzie nieco podobnymi instytucjami są galerie dawnej sieci Biur Wystaw Artystycznych, zajmujące się wyłącznie sztuką współczesną, galerie czeskie pełnią ponadto funkcje muzeum regionalnego, gromadząc i eksponując kolekcję sztuki wcześniejszej, głównie z XIX i XX wieku.

We wrześniu i październiku 2018 roku w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej zostanie zaprezentowana część kolekcji ze Zlinu. Tamtejsza Regionalna Galeria Sztuki (Krajské galerie výtvarného umění) posiada prace wybitnych artystów czeskich i słowackich, z których kilkadziesiąt przykładów z dziedziny malarstwa, grafiki i rzeźby, reprezentujących różne kierunki, jak kubizm, surrealizm, symbolizm, abstrakcja, poezja wizualna, konceptualizm znajdzie się na bielskiej prezentacji.Warto dodać, że Zlin jest miastem które rozkwitło dzięki przedwojennej fabryce Bata, nie tylko produkującej obuwie, ale także promującej nowoczesność i modernizm, m.in. we wzornictwie i architekturze.

W 2017 roku galeria w Zlinie gościła wystawę „Po drugiej stronie (lustra) / Na druhé straně zrcadla", prezentującą malarstwo XXI wieku z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA. Przygotowywana wystawa jest swego rodzaju rewizytą.

Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA

Źródło: http://www.galeriabielska.pl