Wystawa malarstwa Marty Fonferek inauguruje obchody 20-lecia Środowiskowego Domu Pomocy „Podkowa" w Bielsku-Białej.

Marta Fonferek, 36-letnia bielszczanka, jest uczestniczką terapeutycznych warsztatów artystycznych prowadzonych w Środowiskowym Domu Samopomocy „Podkowa” w Bielsku-Białej. Malarstwo Marty Fonferek − artystki amatorki,  jest pełne soczystych barw, roślin, zwierząt i ludzi o wyrazistych rysach twarzy, tworzących przyjazny, ciekawy świat.

− Marta odkryła zabawę kolorami i kształtami, która daje jej satysfakcję, zabawa stała się inspiracją do tworzenia czegoś nowego, czegoś swojego. Wydaje się jakby był to sposób na radzenie sobie ze stresem, lękiem, chorobą. Poprzez otwartość  na sugestie i wskazówki terapeuty, ale także dzięki zachowaniu przez nią indywidualności artystki, praca z panią Martą jest przyjemnością i źródłem satysfakcji  − mówi  Agnieszka Maruszak, terapeutka.

Marta Fonferek zaczęła malować w wieku 20 lat, gdy związała się z „Podkową“.  Tematyka jej prac zmieniała się. Najpierw były to nawiązania do dzieł dawnych mistrzów, następnie odniesienia do natury i obrazy ze świata fantazji. Autorka prac miała już wystawy w Klubie Nauczyciela (2013), Regionalnym Ośrodku Kultury(2014) i Książnicy Beskidzkiej (2014).

Wernisaż malarstwa Marty Fonferek w Klubokawiarni Aquarium w Galerii Bielskiej BWA inauguruje obchody 20-lecia Środowiskowego Domu Samopomocy „Podkowa“ w Bielsku-Białej, który udziela pomocy osobom w kryzysie zdrowia psychicznego. Przez 20 lat, z różnorodnych form terapii w ośrodku skorzystało 240 mieszkańców Bielska-Białej. Prace uczestników zajęć, pokazywane na wystawach, kiermaszach i poprzez wydawnictwa, pomagają zmieniać stereotypy na temat osób z chorobami psychicznymi.