Tydzień temu informowaliśmy o Grzegorzu i Zbyszku, którzy od kilku lat nie piją i nie jedzą, odżywiają się pozajelitowo. Panowie pasjonują się górami i 30 września wejdą na Szyndzielnię. Każdy może dokonać tego wyczynu wspólnie z nimi.

Grzegorz nie je od dwóch lat, Zbigniew nie je i nie pije od czterech lat, odżywiają się pozajelitowo. Mimo to wędrują po górach i pod koniec września wejdą na szczyt Szyndzielni wraz z innymi pacjentami i personelem poradni żywienia jelitowego w Bytomiu, która jest największym tego typu ośrodkiem na Śląsku. Chcą w ten sposób pokazać, że ich schorzenia pozwalają normalnie żyć i realizować pasje.

Dwudniowe wydarzenie odbędzie się 29 i 30 września w Hotelu Szyndzielnia oraz na Szyndzielni. Zatytułowano je: „Nie je, nie pije. Chodzi, bo żyje”. W sobotę przygotowana została konferencja i szkolenia dla kadry medycznej - mówi Tomasz Pierścieński, kierownik poradni leczenia żywieniowego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Bytomiu. Szkolenia cyklicznie organizowane są w całej Polsce i cieszą się one ogromnym zainteresowaniem. Na pięciolecie poradni zaproszono wybitnych specjalistów.

Następnego dnia odbędzie się marsz promujący żywienie pozajelitowe. Poprowadzą go Zbyszek Winiarski i Grzesiek Szczypka razem z członkami Klubu Zdobywców Korony Gór Polski. Start zaplanowano o godz. 11.00 spod Hotelu Szyndzielnia. Wziąć udział może każdy - rejestracja od godz. 10.00. Szyndzielnia nie należy do Korony Gór Polskich, ale specjalnie wybrano trasę, która nie jest zbyt forsująca.

Na szczycie Zbyszek Winiarski zostanie uhonorowany przez członków klubu dyplomem. Szpital przygotował też coś dla tych, którzy tego dnia pojawią się na Szyndzielni - w godz. 12.00-15.00 w namiotach przed stacją kolejki będzie Medyczna Strefa Relaksu - spotkania ze specjalistami z zakresu fizjoterapii i dietetyki, a w budynku przy stacji - Medyczny VIP Room, gdze będzie można wykonać badanie w kierunku tętniaka aorty brzusznej. Będzie także wydarzenie muzyczne - o godz. 14.00 rozpocznie się koncert grupy Ko-Alicja.

bb