Salon to miejsce odpoczynku, rozrywki, spotkań z przyjaciółmi i rodziną. Jednym z nieodzownych jego elementów stał się telewizor. Jednak aby oglądanie filmów i seriali było maksymalnie komfortowe, pamiętać należy o właściwym jego ulokowaniu. W tym pomocny okazać się może nasz dzisiejszy artykuł, w którym podpowiadamy, gdzie i na jakiej wysokości należy powiesić telewizor w salonie. Przedstawiamy także pomysły na to, jak zaaranżować kącik telewizyjny.

Telewizor w salonie - gdzie najlepiej

Telewizor w salonie zazwyczaj zostaje postawiony na szafce RTV albo zawieszony na ścianie. Powieszenie telewizora to przede wszystkim świetny sposób na oszczędność miejsca, ponadto też ciekawy element współczesnej aranżacji. Kluczowe jest jednak to, by wybierając miejsce, w którym powieszony zostanie telewizor, zapewnić sobie wygodę jego użytkowania.

W tym celu zwróć uwagę, by na ścianę, na której ma zostać zawieszony bezpośrednio nie padało światło słoneczne. Jeśli nie jest to możliwe, zainwestuj w rolety lub zasłony, które pozwolą swobodnie obejrzeć film nawet w piękny i słoneczny dzień.

Kącik do oglądania telewizji powinien (nie zawsze się to udaje) znaleźć się w takim miejscu, by poruszający się po salonie domownicy nie musieli przez niego przechodzić, przeszkadzając oglądającym. Nie może być on więc z pewnością w tzw. komunikacji na szlaku między wejściem do salonu a tarasem czy stołem jadalnianym.

W jakiej odległości powiesić telewizor?

Istotnym aspektem wpływającym na komfort oglądania jest to, w jakiej odległości powiesić telewizor. Pomocna w określeniu jej staje się przekątna urządzenia. Przyjmuje się, że odległość między telewizorem a miejscem, z którego będzie się go oglądało powinna wynosić trzykrotność owej przekątnej. Im większy ekran, tym większa odległość , która powinna wynosić dla telewizora o przekątnej 29” około 3,5 m, natomiast dla telewizorów o przekątnej tak dzisiaj popularnej ok. 50” to już 5 metrów.

Na jakiej wysokości należy powiesić telewizor w salonie?

Kiedy już wybrana jest ściana i miejsce na niej, znana jest również odległość, czas odpowiedzieć na główne pytanie tego artykułu, czyli to, na jakiej wysokości należy powiesić telewizor. Pod uwagę należy wziąć wzrost domowników, ale najważniejsza jest pozycja, w której telewizor jest przez nich najczęściej oglądany. Pamiętaj, wymiaruj na siedząco, z ulubionej kanapy lub fotela.

Zaleca się, by środek ekranu znajdował się na wysokości oczu oglądających. Zazwyczaj wysokość ta wynosi około 100-110 cm. Jeśli telewizor jest większych rozmiarów, może być umieszczony kilka cm wyżej. Wtedy wyznacznikiem staje się dolna krawędź, która nigdy nie powinna być powyżej linii wzroku.

W podejmowaniu decyzji warto kierować się przede wszystkim indywidualnymi preferencjami. Telewizor nie powinien znajdować się zbyt wysoko, ponieważ długotrwałe oglądanie na nim filmu skutkowałoby dyskomfortem. Jeśli więc jest on kupowany jako jeden z ostatnich elementów wyposażenia lub też wymieniany na nowy, warto przed jego zawieszeniem wygodnie rozsiąść się na własnej sofie i samodzielnie wyznaczyć idealne dla niego miejsce.

Zaaranżuj kącik telewizyjny w salonie

Duży salon wygodnie jest podzielić na mniejsze strefy użytkowe, wydzielając w ten sposób kącik do oglądania telewizji. Na niego składa się zazwyczaj zestaw wypoczynkowy, stolik kawowy i szafka RTV lub coraz częściej komoda. Nawet przy wiszącym telewizorze taka szafka okaże się bardzo przydatna, mieszcząc wszystko, co z oglądaniem telewizji związane, w tym dekoder cyfrowy, konsolę do gier czy kolekcje płyt, a także drobne dekoracje w postaci wazonu, zdjęcia czy pięknej rośliny doniczkowej.

Świetnym sposobem na to, jak zaaranżować kącik telewizyjny jest jego wyodrębnienie poprzez znajdujący się na jego części dywan. Decydując się na imitujące drewno panele podłogowe do salonu, warto wybierać pasujące do niego dywany. Dobrym pomysłem są jasne i miękkie, które świetnie komponują się z najpopularniejszymi stylami aranżacji wnętrz. Panele winylowe w szarych odcieniach wraz z kremowym, wełnianym dywanem o subtelnych wzorach staną się świetnym uzupełnieniem stylu japandi - modnego obecnie połączenia stylu japońskiego ze skandynawskim.

Artykuł sponsorowany