Jazda na rowerze to jedna z najpopularniejszych aktywności, której okres świetności przypada właśnie na wiosnę. Na pierwsze rowerowe wycieczki warto się ciepło ubrać, wybrać niezbyt wymagające trasy oraz oczywiście wyposażyć w odpowiednio dobrany rower. Jak wybrać model dla siebie, gdy ich rodzajów jest tak wiele?

Gdy temperatura rośnie, na ulicach widać coraz więcej rowerzystów

Najwięcej osób sięga po rower właśnie wiosną. Kilka zimnych miesięcy spędzonych w domu sprawia, że nawet ci, którzy na co dzień nie przepadają za aktywnością na świeżym powietrzu chętnie udają się na rowerowe wycieczki. Pierwsze ciepłe dni następujące po zimie są z pewnością magiczne - z domu chcą wyjść wtedy praktycznie wszyscy. Jazda na rowerze, tak samo jak inne aktywności na zewnątrz, to samo zdrowie. Jedyne, o czym warto pamiętać, to ciepłe ubranie - wczesną wiosną pogoda może szybko się zmieniać i nie trudno o przeziębienie.

Chcąc wybrać się na rowerową wycieczkę, trzeba oczywiście mieć rower. Może się wydawać, że wybór modelu dla siebie to zadanie, z którym poradziłby sobie kilkulatek, jednak nie jest to tak oczywista kwestia. Profesjonalny sklep rowerowy ma w swojej ofercie różne modele o odmiennych parametrach. Każdy z nich przeznaczony jest do jazdy w określonych warunkach.

Oczywiście, są także modele uniwersalne, jednak najlepiej jest dopasować rower pod własne wymagania. Podstawowym kryterium wyboru, nad którym warto się zastanowić, jest jakość dróg, po których zamierza się poruszać. Jeśli w większości są to proste drogi asfaltowe, najlepiej sprawdzą się rowery z wąską oponą rozwijające wysoką prędkość. Jeżeli natomiast roweru zamierza się używać głównie w wyboistym terenie, warto rozejrzeć się za profesjonalnym modelem terenowym.

Rower terenowy dostosowany do trudnych tras

Popularny rower MTB słynie z tego, że umożliwia przejazd po naprawdę wyboistych trasach. Z takim sprzętem niestraszne są kamieniste leśne ścieżki, strome pagórki czy dziurawe drogi. Jego szerokie koła i wysoki bieżnik gwarantują świetną przyczepność do podłoża i stabilizację, aby móc pokonywać przeszkody bez obaw o własne bezpieczeństwo.

Rowery MTB wyposaża się w wysokiej klasy amortyzację, której skok zależnie od modelu sięgać może nawet 120 lub 170 mm. Wśród wszystkich rodzajów rowerów przeznaczonych do jazdy w terenie trudno znaleźć drugi, który potrafi zamortyzować tak istotne uskoki. To w pełni wystarczająca wartość, aby rower radził sobie z podjazdem pod stromą górkę czy naprawdę wyboistym terenem.

Rower MTB nie jest modelem przeznaczonym do jazdy po mieście. Oczywiście, nikt nie może tego zabronić, jednak jego szerokie opony będą stwarzać męczący opór podczas jazdy po asfalcie. Rower nie rozwinie zbyt wysokich prędkości, a sama jazda na nim po prostej drodze może być naprawdę wyczerpująca.

Rower trekkingowy przeznaczony głównie na drogi asfaltowe

W stosunku do modeli terenowych rower trekkingowy jest lżejszy i szybszy. Jego wąskie koła i niski bieżnik dostosowane są przede wszystkim do jazdy po prostym asfalcie. Taki rower może nie poradzić sobie z wyboistym terenem, jednak będzie niezastąpiony podczas rodzinnych wycieczek do parku. Model trekkingowy wyposażony jest w węższą i lżejszą ramę oraz mniejszą średnicę amortyzatora, który ma łagodzić jedynie niewielkie uskoki. Wciąż nada się on do jazdy po równych ścieżkach leśnych, jednak może sprawiać problemy, gdy teren stanie się kamienisty, piaszczysty lub niezwykle stromy.

Rower trekkingowy zapewnia wygodę jazdy nawet podczas naprawdę długich wycieczek. Kierownica skonstruowana jest tak, aby umożliwić utrzymanie prostej pozycji ciała, co nie obciąża zanadto mięśni kręgosłupa. Jego dodatkową zaletą jest często dołączane do zestawu pełne wyposażenie w postaci błotników, bagażnika czy stopki.

Artykuł sponsorowany