Kinesiotaping często określany jest jako taping, czyli naklejanie specjalnych kolorowych taśm na powierzchnię ciała. Innowacyjna metoda terapeutyczna, która pozwala na szybką i skuteczną walkę z bólem została rozpowszechniona w latach 70. ubiegłego stulecia w Japonii przez dr Kenzo Kase.

Taśmy do Kinesiotapingu są wykonane w 100 proc. z bawełny, a zaprojektowane są tak, aby „naśladować” swoimi właściwościami ludzką skórę. Plaster nie jest nasączony żadnym lekiem, a odpowiednia technika naklejania pozwala uzyskać niesamowite rezultaty terapeutyczne. Plastry rozciągają się jedynie wzdłuż, są wodoodporne, nie utrudniają wykonywania czynności dnia codziennego. Zaleca się noszenie od 5 do 7 dni.

Taśma naklejana na skórę w pewien sposób unosi ją, co powoduje zmniejszenie ciśnienia krwi. Usprawnia to mikrokrążenie krwi i limfy, co aktywuje proces samoleczenia. Prawidłowy przepływ limfy wspomaga wchłanianie krwiaków, obrzęków oraz zmniejsza stany zapalne.

Kinesiotaping to doskonałe uzupełnienie dla innych form terapii manualnej, który działa przez okrągłe 24 godziny na dobę.

Kinesiotaping: jak przygotować skórę i taśmy?

- Skóra przed naklejeniem taśm powinna być sucha, nieposmarowana żadnym balsamem czy olejkiem - mówi specjalistka od kinesiotaping Wrocław. - Najlepiej przed zabiegiem umyć skórę wodą z mydłem, a miejsce, w którym będziemy naklejać taśmy przetrzeć suchą gazą z alkoholem. Owłosienie nie jest wielką przeszkodą, chyba że jest to miejsce szczególnie pokryte włosami, wówczas należy pozbyć się owłosienia.

Przed aplikacją należy wymierzyć miejsce na ciele, w którym chcemy przykleić taśmę i przyciąć w odpowiednim miejscu, najlepiej za pomocą specjalnych nożyczek, ponieważ te zwykłe i tępe mogą postrzępić plaster. Nie aplikujmy na uszkodzoną skórę tj. na zadrapania, skaleczenia, oparzenia słoneczne czy wysypkę.

Kinesiotaping - wskazania:

  • Bóle kręgosłupa, kolan, barku, nadgarstka,
  • Bolesność okolic przyczepów (np. łokieć tenisisty)
  • Leczenie skręceń i zwichnięć
  • Leczenie blizn i krwiaków
  • Korekta wad postawy, np. skoliozy
  • Przyspieszenie procesów gojenia po urazach i operacjach
  • Zmniejszenie ryzyka kontuzji podczas uprawiania sportu

W rezultacie kinesiotaping małym nakładem sił może przynieść wiele korzyści. W znaczącym stopniu pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz zniwelować obrzęki. Przyspiesza regeneracje tkanek. Wspomaga funkcję stawów i wpływa na ich stabilizację. Ma ogromny wpływ na funkcjonowanie mięśni, redukuje napięcia, przez co możemy swobodniej się poruszać. Ma wpływ na pracę narządów wewnętrznych, jak również na prawidłową przemianę materii. 

Artykuł sponsorowany