Fundacja Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia została założona w 2011 roku. Nazwa nawiązuje bezpośrednio do jej założyciela oraz fundatora, czyli Grupy Kapitałowej Grupy Kęty SA. Głównym celem, na jakim skupia się fundacja jest otoczenie opieką dzieci i młodzieży z domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych poprzez pomoc w zdobywaniu wykształcenia, wiedzy, kwalifikacji, które pozwolą im na lepszy start w dorosłe, samodzielne życie. Obecnie czynnie współpracuje z domami dziecka z powiatów bielskiego, oświęcimskiego, pszczyńskiego, cieszyńskiego i żywieckiego i ma blisko 300 podopiecznych.

Fundacja Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia w swoich działaniach posiada wiele różnych programów. Jednym z piorytetowych jest program 16 plus. czyli program indywidalnego wspracia podopiecznego. Fundacja wypracowuje z podopiecznym kwestionariusz osobowy i dostosowuje pomoc do realnych potrzeb dziecka. Często są to korepetycje z przedmiotów ścisłych, kursy języka angielskiego, kursy prawa jazdy, czy inne podnoszące kwalifikacje. Program 16 PLUS jest finansowany z 1 % podatku.

Fundacja również w swoich działaniach koncentruje się na promocji pieczy zastępczej. 10 lutego Fundacja Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia wspólnie z miastem Bielsko-Biała podpisała list intencyjny w sprawie wspólnego działania na rzecz promocji i rozwoju rodzinnej pieczy zastępczej. Celem tych działań będzie m.in. wsparcie remontów i wyposażenie mieszkań dla rodzin zastępczych, promowanie rodzicielstwa zastępczego poprzez kampanie społeczne, poserzenie możliwości zdobycia zatrudnienia dla usamodzielnionych podopiecznych fundacji czy też wolontariat na rzecz rodzin zastępczych.

- Współpracując z domami dziecka, widzimy potrzebę szukania możliwości wychowywania dzieci w rodzinach, czy to zaprzyjaźnionych, zastępczych, czy adopcyjnych. Nawet najlepsza placówka, wychowawcy nie zapewnią atmosfery i rytmu dnia w rodzinie - mówi Monika Sobczak, prezes Fundacji.

Artykuł sponsorowany