Wyjście na spacer do lasu z pewnością ucieszy zarówno czworonoga, jak i jego opiekuna. Niestety, jest to miejsce, gdzie jesteśmy szczególnie narażeni na atak kleszczy. Po powrocie do domu należy pamiętać o bardzo dokładnym obejrzeniu ciała, aby sprawdzić, czy nie przynieśliśmy z lasu tych niebezpiecznych pajęczaków.

Kleszcze u psa - gdzie występują najczęściej?

Gdzie szukać kleszczy na ciele psa? Kleszcze żywią się krwią i zanim się nią napełnią, mają bardzo małe rozmiary, przez co trudno je znaleźć. Ich wielkość porównać można do ziarna sezamu. Dopiero po jakimś czasie, średnio na drugi dzień po wycieczce do lasu, kiedy napiją się krwi, będą bardziej zauważalne. Jednak im dłużej bytują w organizmie zwierzęcia, tym stanowią dla niego większe niebezpieczeństwo.

Dlatego całe ciało pupila należy dokładnie obejrzeć po każdym pobycie na świeżym powietrzu, przeczesując dokładnie sierść specjalnym grzebyczkiem. Aby zmniejszyć ryzyko ataku kleszczy, dobrze wyposażyć się w obrożę Foresto dla psa lub inne środki przeciwkleszczowe. Wybór tego typu preparatów jest naprawdę duży. Bez zabezpieczeń zwierzę z pewnością przyniesie ze spaceru takiego „pasażera na gapę”, który czai się w trawie, gałęziach krzewów i drzew, ściółce. Poza lasem kleszcze występują też na łąkach, w parkach i na działkach rekreacyjnych.

Szukając pasożyta na ciele zwierzęcia, należy zwrócić uwagę na małe, czarne lub czarno-czerwone zgrubienia. W przypadku, gdy pies nie jest przyzwyczajony do długiego przeglądania, warto wspomóc się ulubioną zabawką, która odwróci uwagę pupila, bądź smaczkami. W jakich miejscach można spotkać kleszcza najczęściej? Pajęczaki te przeważnie osiedlają się w ciemnych, mniej owłosionych i wilgotnych miejscach. Wkłuwają się u czworonogów w okolice krocza, uszu, między palcami, na łokciach, brzuchu, powiekach, pod pachą, ogonem, a nawet obrożą.

Najczęstsza lokalizacja kleszczy u człowieka

Psi opiekun powinien także przejrzeć swoje ciało, gdyż również może wrócić z lasu z kleszczem. Mogą ukłuć we wszystkie części ciała, lecz w sposób szczególny u ludzi powinno się ich szukać w miękkich, dobrze ukrwionych miejscach z cienką skórą. Najczęściej, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, spotkać je można pod pachami, zagłębieniu pod kolanem, na pośladkach, w pachwinach, po wewnętrznej stronie ramion czy okolicach narządów płciowych. Kolejnym ulubionym miejscem u wszystkich ludzi jest przednia strona ciała, głównie klatka piersiowa i brzuch. Pajęczaki mogą upodobać sobie również okolice uszu. Miękkie chrząstki stanowią doskonałe miejsce do wkłucia. 

W przypadku najmłodszych miejscami szczególnie upodobanymi przez kleszcze są dodatkowo głowa i szyja. U dorosłych notuje się mniej pokłuć w tym obszarze. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że roztocza te mogą przedostać się z pokarmem czy płynami do jamy ustnej i przyczepić się do języka. Jeśli na spacer z czworonogiem do lasu nie założyliśmy zakrytych butów, po powrocie do domu trzeba przyjrzeć się przestrzeniom między palcami.

Najrzadziej kleszcza można spotkać na dłoniach i łokciach. Kiedy nie można liczyć na pomoc drugiej osoby w obejrzeniu tylnej części ciała, najlepiej w tym celu użyć lusterka. Sprawdzenie ciała z przodu nie wystarczy, należy dobrze obejrzeć całość, bowiem kleszcze uważane są przez specjalistów za jedno z największych naturalnych zagrożeń dla zdrowia ludzi żyjących w umiarkowanej strefie klimatycznej.

Artykuł sponsorowany