Katowice znajdują się w pierwszej trójce polskich miast, gdzie zarobki są najwyższe. Atrakcyjne wynagrodzenia przyciągają wiele osób, które chcą osiedlić się w tym mieście na stałe. Branże o najwyższym poziomie zarobków to m.in. IT, usług medycznych, budowlana, bankowa czy górniczo-wydobywcza. Jeżeli poszukujesz pracy w Katowicach, zapoznaj się z naszym artykułem i sprawdź, na jakich specjalistów jest obecnie największe zapotrzebowanie.

Praca w Katowicach - ile zarabiają katowiczanie?

Według danych Urzędu Statystycznego w Katowicach z września 2020 roku, średnie miesięczne wynagrodzenie w tym mieście wynosiło 6 119 zł brutto. Oznacza to, że pracownik zatrudniony w oparciu o umowę o pracę, zarabia 4 417 zł na rękę. Zatrudnieni na umowie zleceniu i umowie o dzieło zarabiają kolejno 4 624 i 5 287 zł netto.

Katowice znajdują się w czołówce polskich miast, w których zarabia się najlepiej. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2019 roku wynika, że zajmują trzecie miejsce w rankingu - tuż po Jastrzębiu-Zdroju i Warszawie. Wysokie zarobki katowiczan zachęcają do zmiany miejsca zamieszkania i pracy nie tylko osoby z województwa śląskiego, ale również z całej Polski.

Praca Katowice” (wpisywane podczas szukania pracy w internecie) lub założenie w tym mieście własnej firmy to także doskonały pomysł dla młodych przedsiębiorców ze względu na bardzo atrakcyjne warunki do rozwoju biznesu. 

Praca w Katowicach - kto zarabia najwięcej na Śląsku? 

Osoby, które poszukują pracy w Katowicach powinny wiedzieć, jakie grupy zawodowe mogą liczyć na najwyższe wynagrodzenia na Śląsku. Dane pochodzą z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2019, przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak. Sprawdźmy medianę zarobków dla poszczególnych zawodów:

  • programista - 6 794 zł
  • lekarz - 6 363 zł
  • prawnik - 5 215 zł 
  • spawacz - 4 210 zł 
  • nauczyciel - 3 750 zł 
  • pielęgniarka - 3 765
  • księgowa - 3 583 zł 
  • kierowca - 3 150 zł
  • fizjoterapeuta - 2 861 zł
  • kasjer - 2 700 zł

Na dobrze płatną pracę mogą również liczyć katowiczanie zatrudnieni w branży bankowej, górniczo-wydobywczej, obsłudze klienta i budownictwie. Wysokie zarobki w tym mieście dla wielu pracowników mogą być motywacją do przekwalifikowania się na inną branżę. W tym przypadku dobrym pomysłem może być udział w szkoleniach, kursach i warsztatach, zapisanie się na staż, rozpoczęcie studiów lub szkoły policealnej, a także samodzielne szlifowanie swoich umiejętności poprzez czytanie książek i prasy branżowej. Pracodawcy szczególnie doceniają pracowników, którzy chętnie się uczą i doskonalą swoje kwalifikacje zawodowe. 

Praca w Katowicach - jacy specjaliści są poszukiwani?

Jak wynika z badania „Barometru zawodów” na rok 2020, katowiccy pracodawcy poszukują fachowców z branży budowlanej - kierowników budowy, betoniarzy i zbrojarzy, brukarzy, robotników budowlanych, murarzy i tynkarzy czy monterów instalacji budowlanych. Deficyt pojawił się również wśród zawodów, które we wcześniejszych latach były uznawane za nadwyżkowe. Mowa o nauczycielach szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, nauczycielach przedmiotów ogólnokształcących, nauczycielach praktycznej nauki zawodu, a także wychowawcach w placówkach oświatowych i opiekuńczych.

Zapotrzebowanie w Katowicach jest wysokie również na przedstawicieli branży usług medycznych i opiekuńczych - lekarzy, położne, pielęgniarki, ratowników medycznych, fizjoterapeutów i masażystów, operatorów aparatury medycznej, a także opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych. Na brak ofert pracy w Katowicach nie powinni ponadto narzekać pracownicy z branży gastronomicznej i spożywczej - piekarze, cukiernicy, kucharze, pomoce kuchenne, barmani i kelnerzy. 

Kto jeszcze ma szansę na zatrudnienie w Katowicach? Według „Barometru zawodów”, są to administratorzy stron internetowych, kosmetyczki, fryzjerzy, elektrycy, programiści, sprzedawcy i kasjerzy, pracownicy socjalni, pracownicy służb mundurowych, samodzielni księgowi, mechanicy pojazdów samochodowych czy specjaliści administracji publicznej. 

Artykuł sponsorowany