Wydawać by się mogło, że zakup lodówki to prosta sprawa. Jednak wybór modeli i funkcji, które oferują jest naprawdę duży. Dlatego zanim udasz się do sklepu po nowy sprzęt, przejrzyj w internecie dostępne opcje i zastanów się, na jakich cechach najbardziej Ci zależy.

 1. Podstawowe parametry, które musisz wziąć pod uwagę przy wyborze lodówki
 2. No Frost, czyli lodówka, której nie musisz rozmrażać
 3. Jakiej zamrażarki potrzebujesz?
 4. Dodatkowe akcesoria, które mogą Ci się przydać

Kiedyś lodówki były białe, miały zamrażalnik na górze i trzeba je było rozmrażać. Oczywiście, również dzisiaj są one dostępne, ale na rynku znajdziemy nowoczesny sprzęt, bardziej dopasowany do naszych potrzeb. Na co warto zwrócić uwagę?

Podstawowe parametry, które musisz wziąć pod uwagę przy wyborze lodówki

Jednym z najważniejszych czynników, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest zużycie energii. Każda lodówka jest oznaczona etykietą energetyczną, gdzie wyszczególniona jest klasa konkretnego modelu. Najbardziej efektywna energetycznie jest klasa A+++, a najmniej klasa G. Kluczowa jest też wielkość lodówki, dlatego zastanów się, jaka sprawdzi się najlepiej w Twoim domu. Jeśli masz małe mieszkanie lub robisz zakupy na bieżąco i wiesz, że nie będziesz przechowywać dużo jedzenia, wybierz mniejszy model. Jeśli masz dużą rodzinę, lepsza będzie większa lodówka.

W asortymencie znajdziemy kilka kolorów lodówek. Dzięki temu możemy dopasować sprzęt do wystroju wnętrza. Poza klasyczną bielą popularnością cieszy się inox, czyli odcień srebrny. Jeśli wolisz coś bardziej wyszukanego, postaw na czerń lub grafit. A może soczysta czerwień? Lodówka nie musi wyglądać banalnie!

Uwzględniając wystrój kuchni, musisz zdecydować czy postawisz na lodówkę do zabudowy czy też wolnostojącą. Wtedy wszystko będzie ze sobą idealnie współgrać. Więcej wskazówek, które pomogą Ci w wyborze lodówki znajdziesz na stronie https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-lodowka-jak-wybrac.bhtml.

No Frost, czyli lodówka, której nie musisz rozmrażać

Masz dość rozmrażania lodówki? Dzisiaj nie musisz już tego robić. Obecnie na rynku królują lodówki z systemem No Frost, który robi to za Ciebie. Bezszronowa lodówka uniemożliwia osadzanie się na ściankach szronu i lodu, dzięki czemu rozmrażanie nie jest potrzebne. Wnętrze jest łatwiejsze do utrzymania w czystości, bo jest automatycznie osuszane. W zależności od modelu, system może znajdować się w chłodziarce, zamrażarce lub obu komorach.

System No Frost pomaga też ograniczyć zużycie energii, bo brak szronu i lodu sprawia, że lodówka pracuje efektywniej. Dzięki ograniczeniu wilgoci w lodówce produkty dłużej pozostają świeże. W zamrażarce żywność nie pokrywa się lodem, przez co nie przywiera do siebie i łatwiej ją wyjmować. Jeśli rozmrażanie nie należy do Twoich ulubionych czynności, wybierz lodówkę bezszronową.

Jakiej zamrażarki potrzebujesz?

Wybierając lodówkę, trzeba też zwrócić uwagę na usytuowanie i rozmiar zamrażarki. Mamy tu kilka możliwości:

 • Zamrażarka na dole to dobry wybór, bo nie sięgamy do niej tak często, jak do chłodziarki. Dzięki temu jest nam wygodniej korzystać z chłodziarki. Również sama zamrażarka zyskuje przy tym usytuowaniu, bo ma większe wymiary niż w przypadku umieszczenia jej w górnej części.

 • Zamrażarka umieszczona na górze chłodziarki ma mniejsze wymiary, więc sprawdzi się, jeśli nie zamierzamy przechowywać wielu mrożonek. Mamy do nich łatwy dostęp, ale musimy się schylać, sięgając po produkt z dolnej części chłodziarki.

 • Zamrażarka umieszczona wewnątrz również ma niewielkie wymiary. Jest mniejsza od górnej, więc nie daje nam to dużych możliwości mrożenia. W sam raz do przechowywania kilku produktów. Jest jednak idealna, kiedy mamy małą kuchnię lub nie planujemy dużo mrozić.

Dodatkowe akcesoria, które mogą Ci się przydać

Poza kluczowymi elementami, na które musimy zwrócić uwagę, producenci oferują nam dodatkowe funkcje, które czynią korzystanie z lodówki przyjemniejszym. Co do nich należy?

 • Kostkarka do lodu to niezbędna opcja dla fanów zimnych napojów. Mamy do wyboru kostkarkę automatyczną, ręczną lub pojemnik na kostki lodu. Na szczególną uwagę zasługuje automatyczna kostkarka, która sama pobiera wodę i na bieżąco produkuje nowe kostki.

 • Dystrybutor wody przyda się osobom, które ograniczają zużycie plastiku i piją wodę z kranu. Wystarczy uzupełnić pojemnik znajdujący się wewnątrz lodówki, a zawsze będziemy mieli zimną wodę. Dystrybutor umieszczony jest na drzwiach i wystarczy nalać wodę do szklanki, żeby cieszyć się idealnie schłodzoną wodą.

 • Komora 0 stopni to przydatny element nowoczesnej lodówki. Można w niej przechowywać produkty, które wymagają niskiej temperatury lub te, których termin przydatności się kończy.

 • Nowoczesne lodówki są też wyposażone w filtr antybakteryjny, który zapobiega namnażaniu się bakterii i chroni żywność przed rozwojem pleśni.

 • Sygnał niedomkniętych drzwi to rozwiązanie, z którego ucieszą się zapominalscy. Jeśli zapomnisz zamknąć drzwi lub nie domkniesz ich dokładnie, sygnał Cię o tym poinformuje.

Lodówka to sprzęt na lata, dlatego warto dobrze się zastanowić, jaka będzie najlepsza dla naszej rodziny. Lodówkę, która spełni Twoje oczekiwania możesz znaleźć na stronie https://www.euro.com.pl/lodowki.bhtml.

Artykuł sponsorowany