Czym powinny charakteryzować się opakowania dla gastronomii?

Opakowania przeznaczone do różnego rodzaju barów, restauracji czy knajp powinny spełniać kilka bardzo ogólnych, jednak kluczowych wymagań. Jakich?

Bezpieczeństwo

Przede wszystkim, powinny być one bezpieczne dla klienta. Standardy opakowań i naczyń, które będą miały kontakt z żywnością, określa szereg, wyśrubowanych norm prawnych, stanawianych przez organy krajowe i unijne. Opakowania nie mogą zatem m.in. wpływać na wygląd, smak oraz skład chemiczny potraw. Co więcej, materiały użyte do ich wykonania muszą zawierać się na liście tworzyw dopuszczonych do kontaktu z żywnością. 

Wytrzymałość

Drugim niezwykle ważnym zarówno z punktu widzenia klientów, jak i biznesów kryterium jest wytrzymałość. Skuteczna ochrona żywności przed wpływem czynników zewnętrznych to podstawowy obowiązek każdego opakowania. Przy ich wyborze należy więc dokładnie zastanowić się nad materiałem i kształtem, który najlepiej zabezpieczy jedzenie przed m.in. zabrudzeniem czy dostępem światła. 

Wygoda 

Znaczenie ma również wygoda użytkowania opakowań. Klienci preferują przede wszystkim te, które są lekkie i poręczne, tak aby łatwo było je przetransportować do stolika w restauracji czy do domu. Dobrze, jeśli opakowanie pozwala również na obejrzenie i ocenienie posiłku bez otwierania. Docenione zostaną zatem pojemniki i pudełka całkowicie przezroczyste lub posiadające specjalne okienko. 

Dopasowane do produktów

Gdy już o wygodzie mowa, nie można zapominać o właściwym dopasowaniu opakowań do serwowanej zawartości. Zbyt małe lub zbyt duże opakowania sprawiają, że danie przy transporcie, w zależności od sytuacji, może się zgnieść lub przemieścić. W obu przypadkach efekt jest ten sam - posiłek zaczyna wyglądać nieapetycznie. Istnieje też ryzyko zabrudzenia klienta. Ważny jest też sam materiał. Opakowanie musi zostać tak dobrane, aby nie przeciekało, nie brudziło ani też nie parzyło klienta. 

Estetyczne

Klient bardzo często kupuje oczami. Logotypy firmy to nie wszystko, warto zatem, aby opakowania charakteryzowały się ciekawą formą czy kolorem.  

Atrakcyjne cenowo

To kwestia szczególnie istotna z biznesowego punktu widzenia. Idealne opakowania dla branży gastronomicznej spełniają wszystkie powyższe kryteria, a jednocześnie nie nadwyrężają budżetu. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę, dobierając opakowania?

Jeśli chodzi o opakowania, istnieje jeszcze jeden aspekt, który należy wziąć pod uwagę - dopasowanie do charakteru lokalu. O czym właściwie mowa?

Bary szybkiej obsługi specjalizujące się m.in. serwowaniu dań typu “fast food” będą raczej potrzebowały zupełnie innych opakowań niż kawiarnia serwująca wegańskie ciasta i kawę z ekologicznych upraw. W pierwszym przypadku główne znaczenie z pewnością miała użyteczność produktów opakowaniowych. W przypadku kawiarni, oprócz kwestii praktycznych, należałoby uwzględnić specyfikę miejsca. Opakowania koniecznie powinny być zatem kompostowalne lub biodegradowalne, tak by wpisywały się w ekologicznych charakter lokalu.

Jak widać, znalezienie idealnych opakowań nie jest wcale proste, co nie oznacza, że jest niemożliwe. Kluczem jest znalezienie właściwego dostawcy.

W Uni-Pack opakowania charakteryzują się wysoką jakością materiałów i wykonania. Dostępne są też w różnych wariantach - można dowolnie dobierać tworzywo, kształt oraz przeznaczenie produktu. Coś dla siebie znajdzie tam zatem każdy lokal gastronomiczny bez względu na rodzaj i charakter działalności.

Artykuł sponsorowany