Zmiany klimatyczne, efekt cieplarniany, zanieczyszczenie środowiska… O negatywach w funkcjonowaniu naszej planety mówi się w ostatnim czasie bardzo dużo. Według uczonych, to ostatni moment na zmiany, aby nie doprowadzić do katastrofy ekologicznej. Przyszłość Ziemi leży więc w rękach każdego człowieka. Jak jednak pojedyncza jednostka może pomóc? Dużo mówi się już o recyklingu śmieci, ograniczeniu produktów odzwierzęcych czy oszczędności prądu i wody. My natomiast skupimy się na odnawialnych źródłach energii, które mogą niemal całkowicie zastąpić stosowane dotychczas metody. Dowiedz się więcej o fotowoltaice i innych odnawialnych źródłach energii, dzięki którym możesz dbać o naszą planetę.

Energia elektryczna to nic innego jak prąd, który płynie w naszych domowych gniazdkach, umożliwiając działanie wszystkich sprzętów domowych, paliwo zasilające samochody i maszyny czy ogrzewanie, bez którego nie wyobrażamy sobie chłodniejszych dni. Energia elektryczna to podstawa każdej cywilizacji, bez której współcześnie nie dałoby się obejść. Do tej pory powszechne było używanie paliw kopalnych jako głównego źródła energii. W Polsce najczęściej stosowany jest węgiel ze względu na niskie koszty wydobycia. Jest to jednak najbardziej szkodliwy materiał zaraz obok ropy i gazu. 

Odnawialne źródła energii przyszłością planety

OZE, czyli odnawialne źródła energii na świecie znane są już od dłuższego czasu i stale są wprowadzane jako zmiany, które mogą zapobiec ociepleniu się klimatu. Są one przyszłością naszej planety i światowej energetyki. Odnawialne źródła energii wykorzystują naturalne procesy, które zachodzą w przyrodzie i są doskonałą alternatywą dla paliw kopalnych. Wśród nich możemy wyróżnić promieniowanie słoneczne - panele fotowoltaiczne, wiatr - turbiny wiatrowe, ciepło z wnętrza Ziemi - energia jądrowa czy pływy morskie - tamy i zapory wodne. Są to fizyczne elementy naszej planety, które cały czas, samoczynnie się odnawiają.  

Działania Polski w kwestii ekologii

Według analiz organizacji ekologicznej WWF, w Polsce do 2050 roku nawet 70 proc. zapotrzebowania na energię można będzie zastąpić energią odnawialną. Pod wpływem Unii Europejskiej w naszym kraju zostały wdrożone dwa programy, które mają na celu zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza, którym oddycha cała Europa. Pierwszym z nich jest „Czyste powietrze” - program, który obejmuje dofinansowanie na wymianę pieca, kotłów na paliwo stałe czyli dofinansowanie do ocieplenia domu i termomodernizacji domów jednorodzinnych. Drugi natomiast to „Mój prąd”, czyli dofinansowanie do montażu paneli fotowoltaicznych. 

Panele fotowoltaiczne - pozytywny wpływ na środowisko

Odnawialne źródła energii są coraz częściej wykorzystywane w Polsce. Coraz większe zainteresowanie budzi m.in. fotowoltaika, czyli instalacja, która pobiera energię elektryczną z promieniowania słonecznego i zmienia ją w prąd zasilający urządzenia w Twoim domu. Oprócz tego dom może być ocieplany energią słoneczną, dzięki czemu można w łatwy sposób uniezależnić się od dostawców energii i podwyżek jej cen. 

Oprócz oczywistych, pozytywnych kwestii ekologicznych, OZE to również korzyści dla domu czy firmy. Energia pobierana z promieni słonecznych czy z turbin wiatrowych to oszczędność i inwestycja, która zwraca się w przyszłości i zarabia na siebie. Co więcej, korzystając z dofinansowania z Unii Europejskiej, ceny instalacji fotowoltaicznej są znacznie mniejsze i nie obciążają budżetu w tak znaczny sposób. Decydując się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii, robimy dobrze nie tylko dla naszych firm i prywatnych gospodarstw, ale również dla naszej planety - naszego wspólnego domu. 

Wybór firmy to klucz do sukcesu 

Przed podjęciem decyzji o zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych warto zrobić jednak rozeznanie wśród firm i znaleźć taką, dzięki której inwestycja szybko się zwróci i będzie trwała. Takim miejscem jest m.in. Strefa Energii - firma, w której jakość produktów idzie w parze z doświadczonymi pracownikami. Fotowoltaiczne panele, aby działały z największą wydajnością, muszą być odpowiednio zaprojektowane i zamontowane. Równie ważne są późniejsze kontrole produktu, które zagwarantują ich długą żywotność. Strefa Energii to setki zadowolonych klientów!

Odnawialne źródła energii nie są idealne i zostawiają ślad w środowisku. Jest to jednak zdecydowanie mniejszy wpływ niż paliwa kopalne. Warto więc inwestować w panele fotowoltaiczne i przyczynić się do zmiany na lepsze naszej planety. 

Artykuł sponsorowany