JYSK jest międzynarodową siecią handlową wywodzącą się z Danii, która sprzedaje „wszystko dla domu”. Z powodu zasięgu i skali działalności, obejmującej 51 kraje na całym świecie, firma oferuje dużą liczbę miejsc pracy z dostępem do kompleksowego rozwoju zawodowego. Idą również za tym komfortowe warunki pracy i satysfakcjonujące wynagrodzenie.

W artykule przyjrzymy się temu, w jaki sposób kształtują się zarobki w JYSK. Warto już na początku zaznaczyć, że różnią się one zależnie od wybranego działu, doświadczenia zawodowego, stażu pracy oraz lokalizacji sklepu.

Możliwości rozwoju

Przedsiębiorstwa zatrudniające przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy ludzi posiadają na tyle rozbudowaną infrastrukturę, aby umożliwić pracownikom wieloetapowy rozwój swojej kariery. Podobnie jest w przypadku JYSK, w którym funkcjonuje wiele programów rozwojowych dla ambitnych osób.

Warto też wspomnieć o systemie premiowym wykorzystywanym w przedsiębiorstwie, który jest w głównej mierze związany ze sprzedażą oraz obsługą klienta. Aby liczyć na premię, niezbędna jest współpraca wszystkich pracowników w danym sklepie. Ponadto istnieją dodatkowe benefity związane z efektownym wykonywaniem swoich obowiązków, jak sprzedażowa premia kwartalna czy okazjonalna bezpośrednio powiązana z konkursami sprzedażowymi.

Sklep

 

Decydując się na pracę w sklepie, możemy być pewni, że do naszych obowiązków będzie należeć udzielanie pomocy klientowi w selekcji odpowiednich dla niego produktów. Przykładowo, początkowa pensja na stanowisku sprzedawcy będzie wynosić około 3000 zł brutto, jednakże może ona wzrastać z czasem za sprawą osiąganych wyników, czy awansu na Opiekuna Magazynu, Zastępcę, a dalej Kierownika Sklepu. Każdy awans niesie ze sobą zwiększony zakres obowiązków. Firma JYSK prężnie się rozwija, każdego roku powstaje kilkanaście nowych sklepów.

Centrum Obsługi Klienta

 

Pracownicy działający w obrębie Centrum Obsługi Klienta mają za zadanie wspierać potrzeby i udzielać pomocy klientom, np. w sprawach reklamacji. Na początku zarabiają oni 3500 zł brutto, z czasem i z rozwojem zawodowym, oferowanym przez firmę wynagrodzenie wzrasta, a zainteresowane osoby mogą zostać specjalistami, zarządzającymi zespołem.

Podsumowanie

Jak widać, największy wpływ na zarobki mają sami pracownicy i to od ich zaangażowania zależy, jakie ostatecznie wynagrodzenie będą otrzymywać. Oprócz indywidualnego podejścia do rozwoju zawodowego i wzrostu płacy zasadniczej, bardzo ważna jest również współpraca w zespole. Wpływa ona na wielkość nagród w konkursach motywacyjnych, jak i premie powiązane z wynikami sprzedażowymi.

Artykuł sponsorowany