Bielsko-Biała to wysoko rozwinięte, a zarazem mocno zatłoczone miasto, w którym kierowcy nie mają łatwego życia. A jak wygląda ich sytuacja pod względem cen obowiązkowego OC? Ile bielszczanie płacą za polisę w porównaniu z innymi pobliskimi miejscowościami?

Miejsce zamieszkania wpływa na cenę OC

Zacznijmy od wyjaśnienia, dlaczego w ogóle w branży ubezpieczeniowej istnieje takie zjawisko, jak uzależnienie ceny OC od miejsca zamieszkania. To, w jakiej miejscowości i województwie jest zameldowany właściciel auta ma bowiem duży wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej. Zdarza się tak, że pomimo niewielkiej odległości dzielącej miejscowość A od miejscowości B różnica w cenie dla tego samego kierowcy oraz identycznego auta sięga nawet 30 proc. Dlaczego tak się dzieje?

Jak to zwykle bywa w przypadku ubezpieczeń, zresztą nie tylko komunikacyjnych, ale wszelakich, kluczowym czynnikiem, który wpływa na cenę polisy jest ryzyko ubezpieczeniowe. Im ono wyższe, tym więcej trzeba zapłacić. A że miejsce zamieszkania w dużym stopniu decyduje o stopniu ryzyka, automatycznie przekłada się ono na cenę OC. W jakiej sytuacji są pod tym względem kierowcy z Bielska-Białej w porównaniu ze zmotoryzowanymi mieszkańcy innych pobliskich miejscowości?

Cena OC w Bielsku-Białej

Aby móc sprawdzić, ile płaci się za OC w Bielsku-Białej trzeba wykonać kalkulację dla przykładowego bielszczanina. Uzyskany wynik będzie można następnie porównać z ceną dla tego samego kierowcy, tylko że z innego miasta, co zobrazuje różnice w wysokości składki w zależności od miejsca zamieszkania. Do wyliczenia ceny wykorzystaliśmy internetowy kalkulator ubezpieczeniowy najtaniejuagenta.pl, w którym na stronie najtaniejuagenta.pl/tanie-oc/ można przeczytać interesujący artykuł o skutecznym poszukiwaniu najlepszego, czyli de facto najtańszego OC.

Jako przykładowego kierowcę wskazaliśmy 40-letniego męża i ojca jednego dziecka, który uzyskał prawo jazdy w 2005 roku, wykupuje OC bez przerwy od ponad 10 lat, trzy lata temu spowodował szkodę i posiada 50 proc. zniżek ubezpieczeniowych. Interesuje go polisa dla Opla Astry z 2009 z silnikiem benzynowym 1,6 l o przebiegu 200 tys. km. Wpisując podane powyżej dane do kalkulatora internetowego i uzupełniając miejsce zamieszkania jako Bielsko-Białą, udało się uzyskać najniższą składkę w wysokości 460 zł. Porównajmy ją z ceną, jaką nasz kierowca musiałby zapłacić, gdyby mieszkał w innych pobliskich miejscowościach.

Bielsko-Biała przyjazne dla portfeli kierowców

W celu porównania cen w Bielsku-Białej z pobliskimi miejscowościami skalkulowaliśmy składkę w Oświęcimiu. Za to samo OC dla identycznego auta nasz kierowca zapłaciłby nieco więcej niż w Bielsku-Białej, bo dokładnie 480,65 zł. Z kolei w Cieszynie polisa kosztowałyby go 454 zł, a więc tylko 6 zł mniej niż w Bielsku-Białej. Wyraźnie drożej byłoby zaś w Żywcu, gdzie nasz kierowca za OC zapłaciłby 496,32 zł. A co z większymi miastami? Weźmy np. Katowice - tutaj najtańsza polisa wyniosłaby aż 545,41 zł, podczas gdy w Krakowie 514 zł.

Jak widać, na tle stawek w regionie ceny OC w Bielsku-Białej należą do najniższych. W porównaniu zarówno z większymi miejscowościami, np. Katowicami i Krakowem, jak i mniejszymi, jak Żywiec, składki sytuują się na naprawdę niskim poziomie. Spośród uwzględnionych w analizie miast jedynie w Cieszynie było taniej niż w Bielsku-Białej, ale różnicę można uznać za niezauważalną dla portfela, bo wynosi zaledwie 6 zł. Jednocześnie należy pamiętać, że OC to wyłącznie podstawowa polisa, która nie chroni np. przed kradzieżą czy zderzeniem ze zwierzęciem. Więcej o ubezpieczeniu od kradzieży można przeczytać pod adresem https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenie-samochodu-od-kradziezy/.

Artykuł sponsorowany