Do tej pory w naszym społeczeństwie pokutuje przekonanie, że wynajęcie samochodu jest kosztowne i często nieopłacalne. Wynika to z doświadczeń poprzedniego dziesięciolecia, kiedy ceny wynajmu faktycznie były ogromne i opłacalne tylko dla przedsiębiorstw, które koszt wynajmu mogły uwzględniać w rozliczeniach podatkowych.

Tanio znaczy dobrze?

Można zauważyć pewną analogię między kosztami wynajmu a jakością wynajmowanych pojazdów.  Rynek wymaga większej konkurencyjności, która jest mylnie rozumiana przez niektóre podmioty gospodarcze. Konkurować powinno się ceną przy zachowaniu odpowiedniej jakości. Niestety, w dalszym ciągu znane są przypadki, gdy do dyspozycji klienta oddaje się samochody nie do końca sprawne technicznie. Jak wielkie stanowi to zagrożenie? Każda niesprawność może w sposób mniej lub bardziej bezpośredni przyczynić się do zdarzenia drogowego. Rzecz jasna to firma wynajmująca odpowiada za stan techniczny oferowanych pojazdów, ale osoby je użytkujące również powinny zwrócić na to uwagę.

Znalezienie złotego środka między jakością a ceną najmu udaje się coraz większej liczbie wypożyczalni. Warto tutaj wspomnieć chociażby o topowych wypożyczalniach, które potrafią zadbać o klienta kompleksowo. Klient otrzymuje ofertę dopasowaną do swoich możliwości, a pojazd w pełni sprawny technicznie, ponosząc przy tym niezbyt wygórowane koszta. Jest więc to rozwiązanie takie, jakiego oczekiwał klient. Jest zadowolony zarówno z obsługi, jak i kwoty, którą musi zapłacić.

Duże wypożyczalnie dysponujące większą flotą mogą sobie pozwolić na niższe ceny ze względu na skalę działalności. W przypadku mniejszych wypożyczalni większość zysku generują opłaty dodatkowe.

Co powinno wzbudzić czujność?

Wybierając ofertę wynajmu samochodu, trzeba zwrócić uwagę na bardzo wiele czynników. Na pewno należy sprawdzić daną wypożyczalnię, czy na pewno jest to legalnie działająca firma (zdarzały się przypadki fałszywych wypożyczalni, które miały na celu przywłaszczenie pieniędzy z karty kredytowej lub danych osobowych). Warto również zwrócić uwagę na umowę wynajmu, jaka zostaje nam przedłożona. Nie można zapominać o tabeli opłat. Często są w niej wymienione koszta, które znacząco mogą zwiększyć wydatek związany z wynajęciem auta.

Dobre praktyki

Dobre wypożyczalnie od razu informują o wszelkich dodatkowych kosztach, które wynajmujący ponosi lub z którymi musi się liczyć. Mowa tu przede wszystkim o limicie kilometrów, jak również kosztach związanych z jego przekroczeniem. Nie można także zapomnieć o różnego rodzaju dodatkowych karach, np. za mandat, który w późniejszym czasie dotrze do wypożyczalni, jak również o wszelkiego rodzaju opłatach związanych np. z nieuzupełnieniem zbiorniku paliwa lub też zwrotem pojazdu brudnego.

W wielu wypożyczalniach można spotkać się z sytuacją, gdy dodanie kolejnego kierowcy do pojazdu wiąże się z dodatkowymi kosztami. Zwrot auta w dni wolne lub po godzinach pracy wypożyczalni może wiązać się także z dodatkowym wydatkiem. Każda osoba wypożyczająca pojazd powinna mieć świadomość tych kosztów, co pozwala na oszacowanie, z jakim budżetem należałoby się liczyć, by móc bezpiecznie wynająć auto.

Artykuł sponsorowany